Konya’da Ufka Yolculuk Ödül Gecesi Düzenlendi

Konya Erdemli Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü’nün proje ortağı olduğu, Zinde Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü ile Son Peygamber Platformu’nun Türkiye genelinde ve online olarak dünyanın her yerinde gerçekleştirdiği, İdeal İnsan Son Peygamber’in (s.a.v) Hayatı konulu “Ufka Yolculuk Kültür Yarışmaları 3” Konya ödülleri, törenle sahiplerini buldu.

Selçuklu Belediyesinin destekleri ile Erdemli Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü tarafından Mevlana Kültür Merkezi Sema Salonunda gerçekleştirilen ödül gecesi programına; Kuveyt’te düzenlenen “Uluslararası Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma ve Hafızlık Yarışması”’nda dünya birincisi olan Hafız Ali Tel, Kur’an-ı Kerim’e Göre Peygamberler ve Tevhid Mücadelesi eserinin müellifleri Prof.Dr. İsmail Lütfi Çakan ve Mehmet Solmaz, Asfa Temiz Kalpler Korosu, Sami Savni Özer, AKRA FM program yapımcıları Ömer Faruk Tuna ve Yekta Tok katıldı.

Ayrıca ödül gecesine Ak Parti Konya Milletvekili Mustafa Baloğlu, NEÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, NEÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Gürbilek, Türkiye İzcilik Federasyonu Başkanı Hasan Dinçer Subaşı, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Meram Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Görgülü, Zinde Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü Başkanı Adem Öztürk, çok sayıda peygamber sevdalısı her yaştan okur ve izleyici katıldı.

12 Receb 1436 – 01 Mayıs 2015 Cuma 20.15 ‘te Mevlana Kültür Merkezi’nde icra edilen program ile Konya genelinde dereceye girenlere ödülleri takdim edildi. Konser, sinevizyon, konuşma, sergi, kitap standları gibi farklı etkinliklerle zenginleştirilen “İdeal İnsan (sas)” temalı programda 171 adet çeyrek altın sahiplerine ulaştırıldı.

Erdemli Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü Başkanı Recep Çiftçi: “Ülke genelinde ve online olarak tüm dünyada aynı anda yapılan en büyük sivil organizasyon konumundaki yarışmamız, tamamen ÖSYM sınav standartlarına uygun olarak gerçekleştirildi. Çoktan seçmeli sorular uzmanlar tarafından hazırlandı ve 29 ilçe merkezine dağıtıldı. 4 ayrı kategoride 8 soru kitapçığı bastırılmasından aynı anda başlatılıp bitirilmesine, önceden duyurulan takvime uyulmasından ödül törenlerine kadar tüm süreci tamamen özgün şekilde organize edilen yarışmamıza Türkiye genelinde 100’e yakın STK destek verdi. Sınav bittiği zaman evraklarımızı merkeze gönderdik. Evraklar değerlendirildikten sonra dereceye girenler tespit edildi ve söz verdiğimiz ödüller dereceye girmiş yarışmacılarımıza bu gece burada takdim edilecek.” dedi.

Zinde Gençlik Yönetim Kurulu Başkanı Adem Öztürk: Ufka Yolculuk Kültür Yarışmaları adı altında önceki yıllarda İlmihal ve Kur’an-ı Kerim meali ile ilgili yarışmalar düzenlediklerini; bu yıl ise Ufka Yolculuk Kültür Yarışmaları-3 olarak “İdeal İnsan Son Peygamber” konulu yarışmayla Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) Efendimizin hayatını okutmak, kavratmak ve yaşama dair rol model olarak insanımıza ve insanlığa bir kez daha rasüllerin şahı efendimizi tanıtmak istediklerini ifade ederek, yarışmaya olan ilgi ve alakadan dolayı yarışmaya katılanlara, yarışma için hazırlıkların başladığı ilk günden bu geceye kadar emek veren gönüllülerimize ve geceye katılanlara teşekkür etti.

Yarışmanın Konya ana sponsoru olan Selçuklu Belediyesi adına söz alan Başkan Uğur İbrahim Altay: “Peygamberimiz (s.a.v)’in hayatını okuyarak, O’nun öğretilerini hayatına rehber edinmek için yarışan her yaştan insanlarla bir arada olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, belediye olarak böyle bir organizasyona destek olmaktan şeref duyduklarını” belirtti.

Dünya birincisi, Ankara Ahmet Hamdi Akseki Camii imam-hatibi Hafız Ali Tel tarafından Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program ‘Kur’an-ı Kerim’e Göre Peygamberler ve Tevhid Mücadelesi’ eserinin müellifi İsmail Lütfi Çakan’ın İdeal İnsan Peygamberimiz (s.a.v) Sevgililer Sevgilisi’nin örnek hayatından kesitler sunmasının ardından, Son devrin büyük alimleri Mehmed Zahid Kotku (rha) ve Mahmud Es’ad Coşan (rha) Hocaefendiler’in “İdeal İnsan Son Peygamber’i (sas) örnek alma, sevme, tabi olma konularında kısa sohbetleri yayınlandı.

Yarışmada dereceye giren A, B, C kategorisi birincilerine 25’er, ikincilerine 15’er, üçüncülerine ise 10’ar çeyrek altın plaketleri verildi. Yarışmacıların Erdemli Gençlik kulübüne uğrayarak altınlarını diledikleri zaman alabilecekleri belirtildi.

Ödül gecesinin en duygusal anlarından bir tanesi ise; Görme Engelliler Okulu Öğrencisi 15/09/2001 doğumlu Mehmet Akif Arıkan’ın A kategorisinde Konya 2. si ve Türkiye 17. si olmasıydı. 80 sorudan sadece 1 yanlış yapmış ve 99.131 puanla Konya 2. si olarak 15 çeyrek altın ödülünü kazanmıştı. Adı anons edilip, derecesini o anda sahnede öğrendiğinde gözyaşlarına boğulan Mehmet Akif, sevinçten sadece kendisi ağlamakla kalmadı salonda pekçok insanı da gözyaşına boğdu. Protokolle birlikte tüm salon ayağa kalkarak; Mehmet Akif’i, gözleri görmeyen ama gönül gözü belki de herkesten daha açık olan peygamber sevdalısı bu yavruyu alkışlıyordu. Duygu seli, takdir ve hayran bakışlar eşliğinde söz alan Mehmet Akif; “Yarışmaya hazırlanırken ailesinin kitabı kendisine 3 defa okuduğunu, onlar okurken peygamberimiz (s.a.v)’in hayatını dinleyerek yarışmaya hazırlandığını ifade ederek, önce katkılarından dolayı fedakar anne babasına daha sonra da böylesine güzel bir yarışmaya katılma fırsatını kendisine tanıyan Erdemli Gençlik Kulübü yetkililerine teşekkür etti.”

Programın son bölümünde gönül dünyamızı mest edecek güftelerle Türk Tasavvuf Musikisi Sanatçısı Sami Savni Özer ve Asfa Temiz Kalpler Korosu sahne aldı. Gece ilahilerle tamamlandı.

Yorum Ekle

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuza emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır. & İrfan Gençlik Spor ve İzcilik Kulubü
Web Tasarım: Akademi Grafik